fbpx

Projekt obnovy kapličky je jedním z řady projektů navazujících na architektonickou soutěž na návrh veřejných prostranství malebné vesnice Srbsko u Karlštejna v CHKO Český kras. V rámci rekonstrukce byla celkově obnovena klasická barevnost kapličky včetně interiéru a doplněny kovářské prvky. Ty byly zhotoveny uměleckým kovářem, panem Kučerou. Váza do kaple pochází z nedaleké sklárny.


Mřížové vstupní dveře jsou navrženy jako průhledný prvek otevírající pohled do kapličky kolemjdoucím a obyvatelům Srbska.  Pro dekoraci mříže je navržen stylizovaný prvek vrbového proutku s listy, který je inspirován vrbou u kapličky. Tato stará vrba dotváří kapličce pozadí a je pevnou součástí kapličky a okolního prostoru. Porosty vrb také dotváří typický charakter okolních břehů řeky Berounky. 


V kapličce je dále umístěna váza, která je navržena jako skleněná v ocelové konstrukci. Všechny prvky vychází z myšlenky subtilního prvku – mřížové dveře, kříž, svícny a váza. Do vázy mohou být umisťovány kytice lučního kvítí, ale také běžně zakořenitelné rostliny (podpořené živným roztokem) a v zimních měsících pak sušené kytice.


Kříž je navržen, obdobně jako ostatní prvky v kapličce, jako subtilní prvek, který je umístěn v prostoru kaple nad vázou s květinami. Kříž je zamýšlen jako zavěšený symbol v prostoru kaple pod středem klenby a jeho vertikální osa se potká se středovou osou vázy. Kříž je navržen jako jednoduchý a esteticky čistý prvek.

NÁZEV PROJEKTU

Kaplička v Srbsku

Typologie

Architektura

Místo

Srbsko

Rok

2020

Status

Studie, Realizace

Klient

Obec Srbsko

Design team

Jakub Med, Jo Šimčíková