fbpx

Interaktivní skulpturální objekt byl navržen jako připomínka Adolfa Loose v soutěži na návrh jeho památníku v Brně.

 

Princip Loosovy tvorby byl založen na několika principech. Jedním z nejdůležitějších je uspořádání jednotlivých prostor budovy – formou tzv. raumplanu. Skulptura se zjevuje jako prostorový diagram Loosových budov, rozložených na jednotlivé kubusy místností a fluidního prostoru, s plynulou návazností prostorů různých výšek.


Skulpturálně-architektonický objekt princip raumplanu ukazuje. A především umožňuje tento prostor prožít. Objekt funguje nejen jako prostorový diagram vyjadřující principy architektonické tvorby Adolfa Loose, ale zároveň umožňuje prostorový, psychologický a emocionální zážitek prostorů odkrytých ve své podstatě. Přístupné otevřené a polouzavřené prostory ukazují základní princip významných architektonických staveb architekta Loose. Jednotlivé krychle tvoří dohromady celý objem. Jsou navrženy tak, aby vyvolaly různé prostorové dojmy. Některé prostory jsou velkorysé, otevřené do zeleně, jiné zdůrazňují některý z rozměrů – například výšku. Další jsou intimnějšího a těsnějšího charakteru a jsou uzavřené stěnami či stropem z perforovaného plechu.


Prostorová struktura odkazuje k Loosovým domům – tomu napomáhá i bílá barevnost a vnější objem kvádru. Objekt se stává součástí živého veřejného prostoru s proměnným využitím. Navržený prostorový objekt je oslavou díla a přínosu Adolfa Loose.

NÁZEV PROJEKTU

Socha Adolfa Loose

Typologie

Architektura, Veřejný prostor

Místo

Brno

Rok

2019

Status

Soutěž

Klient

Město Brno

Design team

Jakub Med, Johana Šimčíková