fbpx

Cílem návrhu je vytvořit hodnotnou a nadčasovou sociálně-kulturní infrastrukturu ve veřejném prostoru obce. Nový obecní dům se stává epicentrem společenských a kulturních aktivit, agorou společenského života a aktivit všech vrstev obyvatelstva. Vzniká nové přirozené centrum s kamennou institucí, která však svoji architektonickou strukturou a transparentností vysílá signál o své otevřenosti pro rezidenty obce. Nové centrum – meetpoint, je i výchozím bodem pro návštěvníky, kteří se zde mohou seznámit s její historií, získat informace o aktuálním dění (mentální mapa). 

 

Je třeba vycházet z historického kontextu, hledat nové urbanistické vztahy a posilovat ty, které byly díky dějinnému vývoji zpřetrhány. V rámci etapizace navrhujeme obnovit historickou stopu jednoho z rybníků a realizovat koupací biotop a obecní saunu (návaznost na dnes zmizelou soustavu rybníků). Dalším nástrojem udržitelnosti je logicky a ekonomicky řešené rozvržení materiálů v ploše zeleně, mlatu, rastru zatravněné dlažby a dlažby v mlatu a nově vysázených stromů. Náves je definována třemi návesními domy, které kompozičně náves uzavírají.


Návrh rekonstrukce návsi je iniciačním bodem strategického plánu Břežanské urbanisticko– kulturní struktury, která má počátky hluboko v historii obce.

 

NÁZEV PROJEKTU

Obecní dům a náves v Panenských Břežanech

Typologie

Veřejný prostor, Architektura

Místo

Panenské Břežany

Rok

2021

Status

Soutěž

Design team

Jakub Med, Jo Šimčíková, Nikola Procházková, Dan Merta